W 2020 r. Bitcoin był w znacznym stopniu obarczony ryzykiem.

Jako wielcy inwestorzy i duże instytucje przeznaczone na Bitcoin w 2020 roku, aktywa te zostały w dużej mierze obarczone ryzykiem na przyszłość.
Rok 2020 był niezapomniany, zwłaszcza dla Bitcoin. Aby pomóc upamiętnić ten rok dla naszych czytelników, poprosiliśmy naszą sieć współpracowników, aby zastanowić się nad działaniami cenowymi Bitcoin, rozwojem technologicznym, wzrostem społeczności i więcej w 2020 roku, i zastanowić się, co to wszystko może oznaczać dla 2021 roku. Autorzy ci odpowiedzieli zbiorem przemyślanych i skłaniających do refleksji artykułów. Kliknij tutaj, aby przeczytać wszystkie historie z naszej serii na koniec roku 2020.

W poprzednich latach, tradycyjni inwestorzy i firmy niechętnie otwierały swoje ramiona (i portfele) na bitcoin. Dla wielu miało to zbyt wiele niewiadomych, zbyt duże ryzyko i zbyt duży bagaż. Nie wspominając już o górach hitów przygotowanych przez media mainstreamowe drwiące z Bitcoinów z niezliczonych powodów: Bitcoin to po prostu ponzi, poparty absolutnie niczym. Bitcoin zostanie zakazany. To dla kryminalistów. Bitcoin jest zbyt lotny, aby być dobrym magazynem wartości. Zostanie po prostu skopiowany przez kogoś innego. Nawet legendarny inwestor Warren Buffet rzucił swój kapelusz na ring, twierdząc, że Bitcoin jest „prawdopodobnie trutką na szczury“ na dorocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway w 2018.

Ale nie tylko Bitcoin nie poszedł do zera do 2020 roku. W tym roku Bitcoin został przyjęty przez renomowanych inwestorów, fundusze hedgingowe, instytucje finansowe i przedsiębiorstwa.

Każdy z powyższych narracji ogłaszających Bitcoin’a martwym wciąż jest obalany raz za razem. Im więcej czasu poświęca się na badanie i poznawanie każdej z tych rzekomych wad Bitcoina, tym bardziej oczywiste staje się, że są one bezwartościowe. Rok 2020 udowodnił, że czasy z pewnością się zmieniły.

Ryzyko związane z alokacją na Bitcoin zostało teraz odwrócone. Teraz bardziej ryzykowne jest nie posiadanie żadnego Bitcoin i z każdym dniem, który mija, wydaje się, że coraz więcej uznanych inwestorów, firm i instytucji zdecydowało się zanurzyć palce u nóg w wodzie poprzez objęcie pozycji w Bitcoin. Przyjrzyjmy się niektórym z najbardziej zauważalnych przykładów z ostatnich lat.

Inwestorzy
Co wspólnego mają Paul Tudor Jones, Stanley Druckenmiller i Bill Miller? Wszyscy oni są częścią rosnącej listy bogatych inwestorów, którzy są byczy na bitcoin. Spójrzmy, co niektórzy z nich mieli do powiedzenia na ten temat.

Paul Tudor Jones

W liście skierowanym do inwestorów Jones przedstawił czytelnikom zarys ogromnego druku pieniędzy, jaki miał miejsce do tej pory w 2020 roku.

„Jesteśmy świadkami Wielkiej Inflacji Pieniężnej, bezprecedensowej ekspansji każdej formy pieniądza w przeciwieństwie do tego, co kiedykolwiek widział rozwinięty świat.“

W swoim pełnym liście, który można tu przeczytać, Jones wyjaśnił, w jaki sposób oczekuje, że duże ilości kapitału popłyną do bezpiecznych aktywów, aby uniknąć tej inflacji. Twarda, skończona podaż Bitcoina oznacza, że ma on wbudowany ekstremalny niedobór. Może on stanowić odporne na inflację zabezpieczenie przed nieodpowiedzialnością monetarną i fiskalną banków centralnych i rządów.

„Najlepszą strategią maksymalizacji zysku jest posiadanie najszybszego konia. Jeśli będę zmuszony do prognozowania, założę się, że będzie to Bitcoin.“

Paul Tudor Jones
Stanley Druckenmiller
Narracja „Bitcoin to cyfrowe złoto“ zyskała kolejną konwersję. Druckenmiller jest najnowszym inwestorem o wysokiej wartości dodanej, który wyszedł jako wierzący Bitcoin.

Druckenmiller przypisał tę konwersję do podobnej tezy inwestycyjnej jak Jones. Widzi on niedźwiedzi scenariusz dolara w kolejce przez następne pięć do sześciu lat z powodu ogromnych środków stymulacyjnych podjętych przez rezerwę federalną i kongres.

„Bitcoin może być klasą aktywów, która ma dużą atrakcyjność jako sklep z wartością“, powiedział Druckenmiller w wywiadzie dla CNBC.

„Posiadam wiele, wiele razy więcej złota niż Bitcoin. Ale szczerze mówiąc, jeśli zakład o złoto działa, zakład o Bitcoin prawdopodobnie będzie działać lepiej, ponieważ jest cieńszy, bardziej niepłynny i ma dużo więcej bety do niego“. – Stanley Druckenmiller

Bill Miller
Bill Miller zarządzał wcześniej Legg Mason Capital Management Value Trust Fund, a przez 15 lat pokonał S&P 500. Ostatnio pojawił się także jako bitcoin bull.

Wyrażając podobne odczucia jak Druckenmiller i Jones, Miller stwierdził, że Rezerwa Federalna „strzela do podaży pieniądza“ w swoim uzasadnieniu, że jest długo na bitcoin. Wygląda na to, że jest to stały trend dla szczerych konwertytów roku 2020. Oczekuje się, że bezprecedensowy druk pieniądza spowoduje inflację, a na tym najbardziej skorzystają najtwardsze aktywa.

„Historia Bitcoinów jest bardzo łatwa. To podaż i popyt. Podaż Bitcoinów rośnie około 2,5% rocznie, a popyt rośnie szybciej.“ – Bill Miller